Ač se seznamy maturitní četby na jednotlivých školách mohou výrazně lišit, jednu věc mají zcela jistě společnou – student si nikdy nevybere všech 20 knih tak, aby byl motivovaný do četby u každé z nich. V takovou chvíli se vyplatí proces přípravy zpestřit a sáhnout po některé z alternativ klasické četby.
1. Vyměňte knihu za audioknihu
Klasické čtení má své kouzlo, ale i spoustu nepraktických aspektů. Studenti, kteří jsou velmi časově vytížení, si často stěžují na to, že na čtení zkrátka nemají čas.
Audioknihy jsou v tomto ohledu mnohem praktičtější. Máte je k dispozici přímo v mobilu nebo počítači a nemusíte si na poslech ani vyhradit volný čas, protože efektivně poslouchat se dá i za vykonávání jiné (ne mentálně náročné) aktivity – třeba při umývání nádobí nebo při cestě do školy.
Audioknihy jsou navíc velmi často předčítané profesionály, kteří svým charismatickým hlasem umí poslech knihy posunout na úplně jiný level.
Namluvené knihy seženete nejčastěji v knihovních e-shopech nebo jako CD, s trochou trpělivosti však spoustu knih najdete i zadarmo na různých webových stránkách.
Tip: Cizojazyčná literatura
2. Předčítejte knihu někomu nahlas
Pamatujete si, jak jste jako malí dostávali za úkol předčítat z čítanky nahlas? Zkuste se znova vžít do role prvňáčka, sežeňte si kamaráda nebo rodiče jako publikum a čtěte jim nahlas.
Díky snaze text přečíst správně před dalším člověkem se na četbu budete více soustředit. Zároveň si z celé aktivity můžete udělat rituál s přidaným sociálním aspektem.
Vezměte si do publika druhého maturanta
Pokud budete knihu předčítat dalšímu maturantovi, budete z celé aktivity těžit oba dva – pro maturanta v publiku bude váš přednes prakticky jako poslech audioknihy.
Následně si role můžete vyměnit nebo se na konci aktivity společně o přečtené části knihy pobavit.
Chcete pomoct s přípravou k maturitě?
3. Zhlédněte filmovou či divadelní adaptaci knihy
Mezi vašimi 20 vybranými knihami se určitě najde pár takových, které byly divadelně zinscenované nebo zfilmované. Projděte si programy divadel a kin ve vašem okolí a vyrazte za kulturou, případně si film zakupte na internetu nebo jako DVD.
Jak divadelní, tak filmové ztvárnění knihy vám poskytne nový pohled na celou knihu a pomůže si její děj lépe představit. Filmové adaptace navíc můžete sledovat z pohodlí domova a kdykoli je pozastavit a udělat si poznámky.
4. Vymyslete si odměnový systém
Někomu by se nápad odměňování sebe sama mohl zdát dětinský nebo hloupý, v praxi však může být velmi užitečný. Ke čtení nám totiž většinou chybí motivace – motivace, kterou do jisté míry můžeme uměle vyvolat.
Jednoduchým příkladem externí motivace jsou sladkosti – za každých 35 přečtených stránek si můžete dopřát třeba bonbón nebo sladkou tyčinku. Další vhodnou odměnou pak může být např. zhlédnutí jednoho dílu vašeho oblíbeného seriálu.
Částečná odměna
Jestliže byste se rádi odměnili větší odměnou a nepotřebujete ji po každém bloku čtení, můžete si její dosažení rozdělit na několik milníků – jako když sbíráte body na kartičce v supermarketu.
Za každých 35 přečtených stránek si tedy na svou pomyslnou sběratelskou kartičku nakreslete jednu čárku, a po dosažení předem stanoveného počtu čárek si dopřejte větší odměnu.
5. Několik rad na závěr
Nesázejte na jednu kartu
Ač jsou alternativy povinné četby skvělým pomocníkem a zpestřením, je třeba si uvědomit, že jde pouze o doplňkové nástroje v dlouhodobém procesu přípravy na samotnou zkoušku. Pokud se např. rozhodnete zhlédnout film o dané knize, přijdete o možnost prozkoumat, jakým způsobem je kniha v originálu členěná a celkově napsaná, a tuto znalost si budete muset doplnit z jiného zdroje.
Klasickou četbu a její alternativy mezi sebou kombinujte. Při samotné zkoušce pak můžete porovnat znalosti ze samotné knihy např. s vaším dojmem z divadelního představení, které jste v rámci alternativní přípravy k dané knize zhlédli.
Příprava je dlouhodobý proces
Nespoléhejte na to, že deset audioknih, jeden film a dvě návštěvy divadla během tří posledních týdnů před zkouškou vám zaručí její úspěšné složení.
Snažte se četbu zakomponovat do své (ob)denní rutiny, čtěte po menších částech s dostatečným předstihem.
Pokud máte strach, že do maturity zapomenete všechny informace o knize, kterou jste četli před několika měsíci nebo v předchozím ročníku, pro každou knihu si udělejte přehledný výpis, ze kterého budete moct v budoucnu čerpat.
Vyhýbejte se internetovým rozborům
U maturitní četby se také často setkáváme s volně dostupnými internetovými rozbory. Nenechte se zlákat slibovanou pohodlností a raději si vypracujte vlastní rozbor, který zkonzultujte se svým učitelem češtiny. Mnoho internetových rozborů totiž pochází z pochybných zdrojů a obsahuje spoustu chyb.
Autor:
Chris P.
Lektor matematiky a německého jazyka ve Škole Populo
Chrisova první zkušenost s doučováním přišla na druhém stupni základní školy, kdy začal doučovat svého bratra. Během následujících let si matematiku ještě víc zamiloval - rád si vymýšlí vlastní příklady a materiály do hodin a lektorování ho velmi baví. Ve čtvrtém ročníku gymnázia dostal možnost čtyřměsíčního studijního pobytu v rakouském Melku, který mu následně pomohl v získání certifikátu z němčiny. Mimo lektorování je velký fanoušek Bitcoinu, miluje hudbu a alternativní styl, odmala píše básně. Nejraději připravuje studenty k přijímacím zkouškám na SŠ nebo k maturitě z matematiky, kde v přípravě kombinuje systematické procházení testů a jednotlivých oblastí, které student potřebuje procvičit.
Zdroje:
osobní zkušenosti lektora