Maturita je první zkouškou dospělosti, kterou člověk podstupuje. V našem článku se dozvíte, jak se na ni úspěšně připravit, z jakých předmětů se maturuje, co od jednotlivých částí čekat a jak vlastně probíhá. Upozorníme vás, na co všechno si musíte dát pozor. Součástí jsou rovněž aktuální termíny maturitních zkoušek v roce 2024.
Cermat maturita
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, tedy Cermat, je organizace, která společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zajišťuje společnou, státní, část maturitní zkoušky. Odborníci dohromady vymýšlí podobu didaktických testů, které jsou základem pro složené státní maturitní zkoušky. Jak se testy hodnotí nebo jak se na ně připravit, se můžete dočíst v našem článku věnovanému tomuto tématu.
Státní maturita
Státní maturita je pro všechny studenty i školy stejná, jejím základem jsou didaktické testy. Každý student maturitu musí složit ze dvou státních předmětů, a to z českého jazyka a literatury a z matematiky nebo z cizího jazyka. Maturanti si také mohou vybrat až dva nepovinné předměty, které však neodpovídají těm vybraným v povinně volitelné části.
Z nepovinných předmětů mohou studenti zvolit rozšířenou maturitu z matematiky nebo cizí jazyk, který si nevybrali v povinně volitelné části. Pokud si však maturant vybere nepovinný předmět z cizího jazyka, musí ho navíc absolvovat také ve školní části maturitní zkoušky.
Pokud se chcete dozvědět více o didaktických testech, podívejte se na náš blogový článek.
Státní maturita z českého jazyka a literatury
Státní maturita z českého jazyka a literatury je povinná pro všechny studenty bez rozdílu. Nejprve maturanti píší didaktický test, na který je stanoveno 85 minut. Součástí jsou otevřené i uzavřené otázky. Podmínkou pro úspěšné složení maturity z českého jazyka a literatury jsou také ústní a písemná zkouška, které jsou součástí školní maturitní zkoušky.
Státní maturita z matematiky a rozšiřující maturita z matematiky
Státní maturita z matematiky se skládá z didaktického testu, na který studenti mají 135 minut. Je složen z uzavřených i otevřených otázek, v některých případech se hodnotí také postup řešení. U didaktického testu jsou povoleny pomůcky – kalkulačka, rýsovací potřeby a matematické tabulky.
Rozšiřující maturita z matematiky
Pokud si student nezvolí povinně volitelnou maturitu z matematiky, může maturovat z nepovinné rozšiřující matematiky, která je založena na didaktickém testu. Tento test je náročnější než státní matematika a je na něj také více času, celkem 150 minut. Maturitu z rozšiřující matematiky může žák využít například jako výhodu při přijímacím řízení na vysokou školu.
Státní maturita z cizího jazyka
Jestliže student nematuruje ze státní matematiky, zvolí si maturitu z cizího jazyka. V tomto případě volí z anglického, francouzského, německého, ruského nebo španělského jazyka. Žák si však může zvolit pouze takový cizí jazyk, který je v jeho škole vyučován a zároveň splňuje povinnou hodinovou dotaci pro povinné zkoušky profilové části ve školním vzdělávacím programu příslušného oboru vzdělání. Základem státní maturity z cizího jazyka je absolvování didaktického testu, na který je stanoven limit 110 minut. Více informací o jednotlivých jazycích zjistíte na webových stránkách Cermatu. Na didaktický test navazuje také ústní zkouška v rámci školní maturitní zkoušky.
Školní maturita
Školní část maturitní zkoušky, neboli profilová, se skládá ze tří až pěti zkoušek. Jedna z nich je z českého jazyka a literatury a druhá z jazyka cizího, pokud si jej maturant vybral ve státní části. K těmto předmětům má každá škola další dva nebo tři předměty, které maturant musí absolvovat.
Ředitel školy určuje nabídku povinných i nepovinných zkoušek včetně formy a témat podle rámcového a školního vzdělávacího programu, a to nejpozději 7 měsíců před konáním první zkoušky profilové části.
Jak se k maturitě přihlásit krok po kroku
K maturitní zkoušce je nutné se předem přihlásit. Vyplněnou přihlášku podává student řediteli školy, a to nejpozději do 1. prosince 2023, pokud chce maturovat v jarním termínu. Pro podzimní zkušební období je mezní termín odevzdání přihlášky 25. června 2024.
Do přihlášky student musí nejprve vyplnit školní rok a období, kdy bude maturitní zkoušku skládat. Následně vyplní údaje o škole a osobní informace. Součástí jsou také informace o tom, k jakým zkouškám se student hlásí.
Do 20. prosince 2023 studenti obdrží výpis z přihlášky pro jarní zkušební období 2024. Tuto listinu jsou povinni zkontrolovat a případné nesrovnalosti oznámit do 5 dnů od obdržení výpisu.
Součástí výpisu bude také autentizační kód VPŽ, který studenti využijí při registraci na výsledkovém portálu žáka, kam se budou moci přihlásit od 2. ledna 2024.
Jak probíhá maturita
Nejprve žák skládá státní maturitní zkoušku, její termíny jsou pro všechny školy stejné. Po napsání didaktických testů následuje školní maturita, kde termíny určuje ředitel střední školy, ty však musí být ve stanoveném rozmezí.
Pro složení maturitní zkoušky je nutné úspěšně absolvovat obě její části, státní i školní. Jestliže žák u zkoušky neuspěje, má právo na dva opravné pokusy z každého předmětu. Celkem má každý student tři zkušební pokusy. U nepovinných zkoušek však opravné termíny neplatí. Pokud se maturant ke zkoušce nedostaví, musí nejpozději tři pracovní dny po jejím konání doručit omluvu řediteli školy. Pokud omluvu uzná, tak má student nárok na náhradní termín.
Jak se obléct k maturitní zkoušce?
Maturitní zkouška je společenská událost, proto je nutné, aby se maturanti patřičně oblékli. Dívky by měly zvolit decentní šaty, delší sukni či společenské kalhoty. Nevhodné jsou minišaty a minisukně. Důležitá je také vhodně zvolená obuv, maturantky by se měly vyvarovat teniskám a sáhnout raději po lodičkách. Hoši by měli obléct oblek s kravatou či s motýlkem a společenské boty.
Kdy je maturita v roce 2024?
V jarním zkušebním období 2024 se didaktické testy státní části budou konat 2.–7. května, na podzim pak 1.–10. září. Podrobný časový rozvrh jarních termínů bude zveřejněný do 15. ledna 2024.
Výsledky didaktických testů budou ředitelům škol poskytnuty do 15. května 2024.
Školní část maturitní zkoušky v roce 2024 je stanovena v rozmezí od 16. května do 10. června. Konkrétní termíny určí ředitel školy nejpozději 2 měsíce před konáním zkoušek. V podzimním zkušebním období je pro konání zkoušek profilové části přiřazeno období 1.–20. září.
Hodnocení profilových zkoušek s výjimkou písemné zkoušky, písemné práce a praktické zkoušky oznámí žákovi předseda zkušební maturitní komise ještě ten den, ve kterém žák tuto zkoušku konal.
Připravte se ve Škole Populo
Pokud chcete mít jistotu, že se na maturitní zkoušku připravíte úspěšně, vyzkoušejte Školu Populo, kde můžete vybírat z široké nabídky předmětů i lektorů zaměřených výhradně na přípravu k maturitě. Výběr přizpůsobíme na míru vašim požadavkům. Vyhněte se stresu a nechte si pomoci odborníkem.
Příprava na maturitu ve Škole Populo
Maturita nanečisto
Ve Škole Populo si můžete vyzkoušet také maturitní testy nanečisto, kde ověříte své znalosti. Testy probíhají online a vy zjistíte, jak na tom doopravdy jste.
Jak dopadly maturity v roce 2023?
Neúspěšnost prvomaturantů ve státní části maturitní zkoušky v roce 2023 se oproti roku 2022 snížila z 13,7 % na 9,2 %. Nejméně úspěšná byla zkouška z německého jazyka (23,7%) a následně z matematiky (12,4 %). Konkrétní výsledky si můžete prohlédnout na stránkách Cermatu.
Zdroje:
Autor:
Tereza Šolcová