Reparát čeká každého žáka, který na základní nebo střední škole dostal na vysvědčení pětku. Ve Škole Populo věříme, že každou špatnou známku si může žák opravit. Je potřeba mu však srozumitelně vysvětlit učivo, kterého ho čeká u opravné zkoušky. Jak se připravit na opravnou zkoušku a jaký je její průběh? Přečtěte si důležité informace.
Co to je reparát?
Žák, který na konci školního roku na vysvědčení dostal pětku z jednoho nebo dvou povinných předmětu, bude vykonávat opravnou zkoušku neboli reparát. Když vykoná zkoušku úspěšně, tak automaticky postupuje do dalšího ročníku.
Potřebujete připravit na reparát?
Termín a průběh opravné zkoušky
Kdy se dělá reparát? Opravnou zkoušku žáci vykonávají na konci léta. Přesný termín reparátu určí ředitel konkrétní základní nebo střední školy na konci školního roku. Následně by měla škola informovat rodiče či samotného žáka o jeho termínu reparátu. Pokud žáka čekají dvě opravné zkoušky, měl by každou vykonávat v jiný den.
Reparát probíhá před tříčlennou komisí. Žáka zkouší vyučující daného předmětu, dále je v komisi přítomen třídní učitel spolu s dalším přísedícím. Přísedící by měl být učitel, který učí zkoušený předmět. Učitelé by měli na konci školního roku žákovi předat učivo, které se musí na reparát znovu naučit. Reparát pak může probíhat formou písemné zkoušky a následně doplňujících otázek, na které se vyučující mohou žáka doptávat po odevzdání testu.
Představme si reparát z matematiky. Žák se na konci školního roku dozví termín opravné zkoušky a měl by být informován o okruhu otázek a příkladů, které ho v testu čekají. Má tedy necelé dva měsíce se na reparát připravit. V den reparátu se dostaví do konkrétní třídy, kde ho bude čekat tříčlenná komise a předá mu zadání testu z matematiky. Žák by měl mít dostatečný čas na vyplnění testu, který mohou doplnit vyučující o ústní otázky. Po opravné zkoušce komise připraví zápis a žák se dozví své hodnocení. V případě úspěšného vykonání zkoušky, dostává žák své vysvědčení.
Co když žák neudělá opravnou zkoušku?
Pokud je žák na prvním nebo druhém stupni základní školy a neudělá reparát, tak opakuje ročník. Zároveň opakují ročník i žáci, kteří měli na vysvědčení více než dvě pětky. Žáci mohou na každém stupni opakovat ročník maximálně jednou. Žáci devátých tříd, kteří u reparátu neuspějí, nebudou mít ukončené základní vzdělání.
Jestliže žák na střední škole neuspěl u opravné zkoušky, je jeho studium ukončeno a přestává být žákem dané školy následující den. Ukončení studia platí i v případě, že žák neprospěl na konci školního roku ve třech a více předmětech. Kdyby chtěl žák i nadále studovat, může si opět podat přihlášku na střední školu, dle jeho výběru. Musí však splnit podmínky konkrétní střední školy pro přijetí.
Jak se připravit na reparát?
Bez pořádné přípravy během léta žák riskuje, že u reparátu neuspěje. Z tohoto důvodu je důležité začít s přípravou včas a zároveň si svůj čas na učení rozvrhnout. Jakmile žák dostane přehled tematických okruhů k opravné zkoušce, měla by příprava začít. U dětí na prvním stupni doporučujeme, aby s přípravou k opravné zkoušce pomáhali rodiče.
Pro úspěšné vykonání opravné zkoušky může pomoct doučování se zkušeným lektorem, který ví, na co se během přípravy přesně zaměřit. Lektoři ve Škole Populo s žáky nejen prochází učivo, ale zároveň je učí, jakým způsobem pracovat s časem u reparátu a se stresem.
Nejčastěji žáci dělají reparát z matematiky, angličtiny a češtiny. Ve Škole Populo však doučujeme všechny předměty základních i středních škol. Proto se na nás neváhejte kdykoliv obrátit a objednejte si své doučování.