Žáky, kteří neudělali maturitní zkoušku v prvním kole, čeká opravný termín. Je pochopitelné, že každý, kdo neudělá maturitu, se považuje za neúspěšného maturanta, ale vždy bývá možnost přihlásit se na opravný pokus.
Průběh opravné maturitní zkoušky
Maturitní zkouška se dělí na společnou část a profilovou část. Ve společné části žáci píší didaktické testy. Tyto testy každý rok připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, známé jako CERMAT.
Profilovou část maturity si připravuje konkrétní střední škola. V rámci této části maturity studenti absolvují ústní zkoušku.
U opravného termínu je důležité vědět, že žáci nikdy neopakují všechny předměty, ze kterých maturovali. Opravují si pouze části, u kterých neuspěli. Znamená to, že pokud žák neudělá didaktický test z českého jazyka, bude v opravném termínu psát pouze didaktický test. V případě, že neuspěje u některého předmětu v profilové části, opět opakuje pouze ústní zkoušku.
Potřebuji připravit k opravné maturitě
U opravné maturity mají všichni stejné podmínky pro psaní didaktických testů, slohových prací i profilové části maturitní zkoušky jako u řádného termínu. Takže žáci mají například opět stejný počet minut na napsání didaktického testu z matematiky nebo stejný čas pro přípravu na potítku.
V případě, že někteří studenti mají přiznané uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky, budou mít časový limit prodloužen dle podmínek jejich zařazení do konkrétní skupiny a kategorie.
Kdy se koná opravná maturitní zkouška
Podzimní termíny maturity se konají pravidelně v první polovině září. Neúspěšný maturant se k nim však musí přihlásit již v červnu u ředitele konkrétní školy. Dalším termínem opravných maturit je jaro následujícího školního roku.
V roce 2023 musel každý žák podat přihlášku k podzimnímu termínu maturitní zkoušky do 26. června. Ve společné části maturitní zkoušky žáci píší didaktické testy v období od 1. do 10 září. Zkoušky profilové části maturity budou probíhat od 1. do 20. září.
Kolik pokusů je u opravné maturity
Každý žák má u maturitní zkoušky tři pokusy. Jeden řádný a dva opravné. Vždy záleží na jednotlivci, zda se k prvnímu termínu maturity přihlásí na jaře nebo až na podzim. Každý žák má totiž od ukončení studia na střední škole pět let na vykonání maturitní zkoušky.
Co když neudělám maturitu ani na třetí pokus
Jestli žák neuspěje ani u druhého opravného pokusu maturity, má možnost se opět přihlásit na střední školu, kde studoval a nastoupit do 4. ročníku. Po přijetí na střední školu by měl žák požádat ředitele o zařazení do maturitního ročníku. Žák však musí opakovat celý 4. ročník.
Odvolání proti maturitním výsledkům
Žák nemusí s výsledky maturity souhlasit a může se odvolat. Požádá tedy o přezkoumání svého výsledku. Tato žádost se podává písemně. Pokud se žák odvolává proti výsledku společné části maturity, žádost posílá na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jestli se odvolání týká výsledků profilové části, žák musí podat žádost na příslušný krajský úřad.
Úřady mají 30 dní na přezkoumání jednotlivých žádostí. Vzory formulářů poskytuje ke stažení CERMAT.
Jak se připravit na opravný pokus maturitní zkoušky
Žáci by neměli podcenit přípravu ani jednoho maturitního předmětu. Nejlepší přípravou je opakování, u kterého žákům mohou pomoci CERMAT didaktické testy z minulých let.
Každoročně ve Škole Populo pomáháme s přípravou na maturitní zkoušky přibližně 400 žákům. Naši lektoři každému žákovi během individuální výuky pomohou a vysvětlí potřebnou látku. Zároveň se zaměří na efektivní postupy při řešení didaktických testů nebo na to, jak se správně připravit na potítku před ústní zkouškou.
Úspěšnost žáků u maturitních zkoušek, kterým jsme pomáhali s přípravou, je 96 %. Důležité je přípravu nepodcenit a začít včas. Rádi s přípravou pomůžeme i vám.
Zdroje informací:
VysokéŠkoly.cz
Wikipedia
CERMAT
Informace od lektorů Školy Populo