Čekají vašeho školáka či školačku letos přijímačky na víceleté gymnázium? Poradíme, kdy začít s přípravou na jednotné testy z matematiky a českého jazyka a co při přípravě nepodcenit, aby se děti na své vysněné gymnázium dostaly s přehledem.
Víceleté gymnázium má celkem osm tříd
Na víceleté gymnázium mohou žáci nastoupit po dokončené 5. třídě základního vzdělání. V minulosti se hovořilo o zrušení víceletých gymnázií z důvodu malého zájmu žáků a snahu o elitářství. Vláda ke zrušení nakonec nepřistoupila, a tak víceletá gymnázia fungují dodnes.
Víceleté gymnázium – třídy
- 6. třída – prima
- 7. třída – sekunda
- 8. třída – tercie
- 9. třída – kvarta
- 1. stupeň – kvinta
- 2. stupeň – sexta
- 3. stupeň – septima
- 4. stupeň – oktáva
Jednotná přijímací zkouška má dvě části
Jednotná přijímací zkouška se v letošním školním roce uskuteční 19. dubna 2022 (1. termín) a také 20. dubna 2022 s dalšími dvěma náhradními termíny ve dnech 10.–11. května 2022. Přečtěte si celý harmonogram přijímacích zkoušek 2021/2022.
Budoucí studenti gymnázií skládají dvě jednotné přijímací zkoušky, a to z matematiky a českého jazyka a literatury. Na test z českého jazyka bývá obvykle 60 minut, na test z matematiky 70 minut.
Začněte s přípravou na přijímačky včas
Covid opatření u přijímacích zkoušek 2022
V roce 2021 se žáci museli před zkouškou prokázat negativním testem na koronavirus a na testy měly z důvodu zhoršených podmínek déle času, konkrétně 70 minut na test z češtiny a 85 minut na test z matematiky. Bohužel se nedá vyloučit, že určitá omezení nebudou platit i v následujícím roce 2022, proto sledujte aktuální informace.
S přípravou na přijímací zkoušky začněte 6 měsíců předem
Tréma, stres z nového prostředí, koronavirová opatření, „okno“ při zkoušce. Je spousta stresových faktorů, které mohou žáky při testech vyhodit z rovnováhy. Šanci na jejich přijetí zvýšíte, když si žáci přijímací zkoušky vyzkouší předem. Jak na to?
Ve Škole Populo pravidelně pořádáme vzdělávací akci testování nanečisto, při které mají žáci možnost vyzkoušet si jednotné přijímací zkoušky. Vše přitom probíhá stejně jako u reálných zkoušek včetně zadání, časového limitu a vyhodnocení testu.
Na přijímací zkoušky se žáci mohou přihlásit opakovaně, dokud u přijímaček nenabudou potřebnou sebedůvěru. Potřebovaly by vaše děti spíše individuální přístup při doučování na přijímací zkoušky? Přihlaste je do Školy Populo. Na přijímačky připravujeme žáky metodou 1:1 (1 lektor, 1 student), díky čemuž žáci rychle dosahují zlepšení.
Jaké úlohy čekat u jednotných přijímacích zkoušek?
V přijímacích zkouškách z českého jazyka můžete očekávat úlohy zaměřené na následující učivo.
- Pravidla českého pravopisu
- Větná skladba
- Tvarosloví
- Porozumění textu
- Slovní zásoba a tvoření slov
- Slohová a literární výchova
V matematice na děti čekají následující úlohy.
- Početní operace
- Geometrie
- Práce s daty
- Aplikační úlohy
Nezapomínejte, že gymnázia si mohou školní části přijímacích zkoušek upravit a přidat tam například diktát z českého jazyka. Vždy si zjistěte, jak bude zkouška na vysněné gymnázium vypadat na webu dané školy. Hledejte sekci přijímací zkoušky.
Zdroje:
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová