Přihlásili jste se na specializovanou střední školu? Vytvořili jsme seznam těch populárních. Také vám prozradíme, co vás může čekat na přijímačkách a jak se na ně připravit.
Přijímačky na střední školy jsou jednotné
Již několik let platí, že přijímací zkoušky jsou jednotné pro všechny střední školy. Na uchazeče tak čekají testy z českého jazyka a literatury a také matematiky. Každý z nich může být hodnocen maximálně 50 body. Spodní hranice pro přijetí jednotně stanovena není. Společná část se na hodnocení podílí 60 %, v případě sportovních škol 40 %.
Zbytek hodnocení je pak v režii jednotlivých škol. Ty mohou zohledňovat například známky na vysvědčení z předchozích období nebo umístění žáků na olympiádách. Zvláště na umělecky zaměřených školách či oborech pak mohou uchazeče čekat ještě talentové zkoušky. Doporučujeme proto vždy pečlivě pročíst podmínky přijímacího řízení na školu, kam se uchazeč hlásí.
Vybrané specializované střední školy
Střední průmyslové školy
Průmyslovky nebo „průmky”, jak tomuto typu středních škol říká, vzdělávají studenty v mnoha oborech. Namátkou jmenujme dopravní, elektrotechnické, strojní, chemické nebo uměleckoprůmyslové. Přijímačky na střední průmyslové školy jsou jednotné, zvláště na uměleckoprůmyslových ale mohou být doplněny o talentové zkoušky.
Střední zdravotnické školy
Takzvané „zdrávky” připravují na budoucí povolání především zdravotní sestry nebo ošetřovatelky. Přijímačky na zdravotní školu jsou v současné době jednotné. Některé školy však mohou mít podmínky navíc. Také v tomto případě tedy doporučujeme sledovat stránky konkrétní školy, kam uchazeč podává přihlášku.
Chci pomoct s přípravou na přijímačky
Střední hotelové školy
Na „hotelovky”, resp. jejich maturitní obory, míří především ti, kteří chtějí svoji kariéru orientovat především do cestovního ruchu. Absolventi se tak uplatňují například ve středním či vyšším hotelovém managementu, jako manažeři restaurací a jinde. Přijímací zkoušky na hotelové školy jsou jednotné.
Vojenské střední školy
Specializované vojenské střední školy připravují studenty na budoucí službu v armádě. Oborů, které si uchazeč může vybrat, je přitom vícero, například z oblasti elektrotechniky, strojírenství apod. Přijímačky na střední vojenské školy jsou jednotné, doplňovat je ale může zkouška z tělesné výchovy.
Střední pedagogické školy
Střední umělecké školy
Na středních uměleckých školách se připravují na svá budoucí povolání například designéři, ilustrátoři či fotografové. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o talentové obory, čekají na uchazeče talentové zkoušky. Ty mohou mít například podobu kreslení či focení, záleží na tom kterém oboru. Přesnější informace bývají dostupné na stránkách konkrétních škol.
Konzervatoře
Na konzervatoři se studenti připravují buď na uměleckou nebo pedagogickou kariéru. Ta může mít podobu například učitelství hudební výchovy na základních uměleckých školách. Přijímačky na konzervatoř mají podobu talentových zkoušek. Uchazeči tak například hrají na hudební nástroje, recitují nebo zpívají.
Jak se na přijímačky připravit
S přípravou na přijímací zkoušky na střední školy především neotálejte. Jednotné přijímačky se už blíží a jakékoliv zpoždění se může vymstít. Pokud jste již začali a cítíte, že máte s přípravou potíže, neváhejte nás kontaktovat a domluvte si doučování. Rádi vám pomůžeme se vším, s čím si nevíte rady.
Radíme také vyzkoušet přijímací zkoušky nanečisto. Při nich si zkusíte vyplnit testy se stejným typem otázek, jako jsou u přijímaček. Pracovat navíc budete v časovém limitu, díky čemuž si vyzkoušíte i stres. Až nadejde čas zkoušek, proti ostatním budete ve velké výhodě.
Příprava na talentové zkoušky bývá složitější. Při nich totiž kromě nabytých znalostí prokazujete také vlohy pro určitou činnost, které bývají vrozené. Zdokonalit jdou různými kurzy, s nimiž je ale nutné začít dlouho před zkouškami. Přece jen se jedná o schopnosti, jejichž vypilování není záležitostí dnů či týdnů.