Přijímací zkoušky z deváté třídy dělají starosti téměř všem studentům, kteří se hlásí na střední nebo odborné školy. Přinášíme vám proto 10 užitečných informací, které byste měli znát a které vám mohou pomoct se efektivně na přijímací zkoušky připravit.
1. Nepodceňte přípravu
Příprava je klíčem k úspěchu a rozhodně byste ji neměli podcenit. Didaktické testy CERMAT jsou každý rok velmi podobné a mají stejnou strukturu, ale také obsahují velmi specifické typy úloh, se kterými je důležité umět pracovat. Musíte také brát v potaz, že příprava zahrnuje nejen práci s testem samotným, ale i opakování školní látky, kterou si budete muset připomenout v rámci jednotlivých úloh. Nezapomeňte, že příprava na zkoušky má být obtížnější částí než zkouška samotná, přípravu proto neodkládejte a opravdu začněte co nejdříve.
2. Procházejte si CERMAT testy z minulých let
Zmínili jsme se o tom, že CERMAT didaktické testy mají každoročně podobnou strukturu. Některé typy úloh bývají stejné, například hledání chyb v textu, určování základní skladební dvojice nebo doplnění správného tvaru slova do textu. Přesto na začátku může být práce s některými typy úloh složitější, než studenti pochopí jejich zadání a zvyknou si na nový systém. Proto je důležité, abyste si testy z minulých let procházeli a naučili se s úlohami dobře pracovat. Jednotlivá cvičení pak pochopíte mnohem rychleji a postupem času nad zadáním úlohy nebudete tak dlouho přemýšlet.
POZOR! Přestože budete zadání dobře znát z loňských testů, dbejte na to, ať jej správně v dalších testech přečtete, nejčastěji totiž studenti chybují kvůli vlastní nepozornosti.
Chcete si vyzkoušet skutečnou atmosféru přijímacích zkoušek?
3. Projděte si „Specifikace požadavků pro jednotnou přijímací zkoušku"
Na webových stránkách Cermatu je dostupný aktuální katalog požadavků pro všechny, kdo se chystají na přijímací zkoušky. Tento katalog obsahuje základní požadavky, které by student měl znát v rámci jednotné přijímací zkoušky a případně se je včas doučit. Jsou to především základní požadavky jako znalost pravidel českého pravopisu, porozumění textu, slovní zásoba a tvorba nových slov či skladba a tvarosloví. Všechny specifikace jsou detailněji popsané a vysvětlené, student tak přesně ví, na kterou látku se zaměřit a zopakovat. Mimo jiné katalog obsahuje cvičné úlohy pod konkrétní specifikací a správné odpovědi. Pokud se tedy na přijímací zkoušky chystáte, rozhodně si jednotlivé specifikace projděte, v testu vás následně nic nepřekvapí.
4. Zapisujte si špatné odpovědi
Při práci s Cermat didaktickým testem se zaměřte na typy úloh, které vám dělají největší problém. Ať se jedná o špatné porozumění zadání nebo špatně zapsanou odpověď, zapisujte si tyto chyby do testového sešitu, nejlépe výraznou barvou, a opravte je. Můžete si tímto způsobem založit přehledný „pomocný sešit“, který vám později poslouží jako arch úloh, které musíte zopakovat a doladit.
TIP: Používejte barevné propisky nebo fixy a kreslete si např. obrázky do záznamového archu, nebo si barevně zapisujte jakékoliv informace, které vás k danému tématu napadnou. Zkuste si výuku udělat zábavnou a interaktivní formou, nasbírané informace se vám budou mnohem lépe pamatovat.
5. Zkuste učení interaktivně a zábavnou formou
Pokud jste unavení z opakování Cermat didaktických testů a cítíte odpor k učení nebo se vám zkrátka nechce dál s testy pracovat, existuje spousta platforem, které studentům zprostředkují učení nové látky zábavnou formou. Nebojte se zkusit jinou formu učení, která vám pomůže se zamyslet nad úlohami a tématy. Stejně tak si můžete pomoct, když se vám nedaří zapamatovat si více odborných názvů např. v literární teorii. Pomocí interaktivní formy studia si můžete zahrát pexeso se slovními druhy a větnými členy, dle libosti přetvořit hru Člověče, nezlob se! nebo vytvořit domino kartičky, zkrátka ve fantazii se meze nekladou.
6. Vyhledané informace si kontrolujte ověřenými zdroji
Nejspíš se vám při procvičování Cermat didaktických testů stane, že neporozumíte zadání nebo odbornému termínu v úloze a budete se jej snažit co nejrychleji vyhledat na internetu. Internet je dnes pro všechny z nás samozřejmě velkým pomocníkem, přesto byste měli být opatrní a vyhledané informace si ověřovat, ne všechny webové stránky totiž čerpají z věrohodných zdrojů a některé informace nemusí být správné, hlavně když se jedná o gramatiku nebo větné členy.
Někdy se studentům stane, že se na internetu pokusí vyhledat správnou odpověď, ale namísto toho se tolik zahltí ostatními a nepodstatnými informacemi, že ke správné odpovědi a porozumění ani nedojdou. Kontrolujte si proto informace spíše z učebnic, které jsou certifikované, nebo se pokuste čerpat ze školních sešitů a pracovních listů, kde je pro vás vše srozumitelně vysvětlené a přehledné.
7. Obraťte se na někoho zkušeného, kdo vám s přípravou pomůže
Může se vám stát, že si nebudete vědět s testem rady a že nebudete vědět, jak jednotlivé úlohy máte řešit. To je naprosto v pořádku a stává se to, Cermat didaktické testy jsou velmi specifické a dělané tak, aby se student naučil pracovat především s jejich strukturou a konkrétními úlohami. Nebojte se však obrátit na někoho, kdo má s Cermat didaktickými testy a přípravou na přijímací zkoušky zkušenosti. Zkušený lektor vás nejen navede, jak správně s testy pracovat, ale bude vám také psychickou oporou, jelikož se na něj budete moct kdykoliv obrátit.
Vyzkoušejte náš doučovací balíček „Příprava k přijímacím zkouškám"
8. Naučte se pracovat s časem
Až si s Cermat didaktickými testy budete jistí a budete znát téměř všechny druhy úloh, zkuste také pracovat v časovém limitu. Na vypracování všech třiceti úloh a zápis správných odpovědí do záznamového archu máte standardně 60 minut, měli byste proto vědět, s jakými typy úloh pracovat a jak si práci rozložit tak, abyste se do časového limitu vlezli bez zbytečného stresu a komplikací.
9. Učte se společně s kamarády nebo rodiči
Pokud máte možnost, trénujte přípravu na zkoušky třeba s kamarády nebo vašimi blízkými. Neuzavírejte se zbytečně do sebe, kamarádi nebo rodiče vám poskytnou nejen psychickou podporu, ale také vám mohou pomoci jednotlivé úlohy vyřešit, když budete potřebovat pomoc.
10. Odpočívejte a zůstaňte pozitivní
Připravit se na přijímací zkoušky vám vezme spoustu času a v neposlední řadě hodně energie. Nezapomínejte však, že příprava je stejně důležitá jako odpočinek. Nedávejte proto své oblíbené aktivity na vedlejší kolej, rozvrhněte si čas i na jiné aktivity s přáteli nebo rodinou, pobavte se s nimi o vašich znalostech a předávejte jim získané informace, rádi vám jistě s odreagováním pomohou.
Chcete zvládnout přijímací zkoušky bez obav a stresu?
Zdroje:
Vlastní zkušenosti lektora
Autor:
Bc. Kateřina K.
Lektorka českého jazyka a literatury ve Škole Populo
Kateřina ve Škole Populo doučuje český jazyk a literaturu druhým rokem, připravuje studenty především k přijímacím a maturitním zkouškám. Vystudovala bohemistiku na FF MUNI a ve studiu pokračuje nadále. Je milovnice literatury a český jazyk je zároveň jejím koníčkem, proto se také snaží látku studentům vysvětlovat zábavně. Zastává názor, že je důležité se studenty komunikovat na přátelské úrovni a jazyk vysvětlovat pečlivě. Studenti jsou pak nejen schopni mít rádi předmět samotný, ale také látce dobře porozumět a aplikovat ji v mimoškolních aktivitách, v jejich volném čase, což Káťa považuje za úspěch. Volný čas, který ji zbývá, věnuje korekturám nebo sportování.