Matematika je povinně volitelným předmětem u maturitní zkoušky. Písemné testy z matematiky připravuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, známé jako CERMAT. V případě, že si žák nevybere matematiku jako druhý povinný předmět u společné části maturity, může si matematiku zvolit jako nepovinnou tedy matematiku rozšířenou.
Z čeho se skládá maturitní zkouška z matematiky
Povinně volitelná maturitní zkouška z matematiky se skládá z didaktického testu. Didaktický test obsahuje různé druhy úloh. Mezi tyto druhy úloh patří uzavřené úlohy s jednou správnou odpovědí, otevřené úlohy s krátkou i rozepsanou odpovědí. Každá úloha má své bodové hodnocení. Toto hodnocení je uvedeno u každé úlohy v testu. Matematické úlohy v didaktickém testu mohou být z okruhů číselné obory, rovnice a nerovnice, funkce a další.
U matematiky rozšiřující studenti také píší test, který je náročnější, než didaktický test u povinně volitelné maturity z matematiky. Požadavky na úspěšné složení maturitního testu z matematiky rozšiřující jsou z učiva střední školy. Vzhledem k náročnosti testu z matematiky rozšiřující, bývají jeho výsledky zohledněny některými fakultami vysokých škol při přijetí studenta.
Potřebuji pomoc s přípravou na maturitu z matematiky
Jaké vysoké školy zohledňují výsledek maturity z matematiky rozšiřující?
Výsledky maturantů, kteří maturovali z nepovinné matematiky rozšiřující, mohou být zohledněné při přijetí na vysokou školu různými způsoby (např. u přijímacích zkoušek nebo žádosti o stipendium). Nejčastěji zohledňují maturitu z matematiky rozšiřující fakulty vysokých škol s technickým, pedagogickým, matematickým, stojním nebo ekonomickým zaměřením. Příkladem může být ČVUT a jeho Fakulta stavební, na které se přijímací zkoušky z matematiky promíjí, pokud student splňuje stanovené podmínky.Časový limit a hodnocení maturity z matematiky
Časový limit a hodnocení povinně volitelné maturitní zkoušky z matematiky
Z didaktického testu z matematiky může student získat celkem 50 bodů. Pro úspěšné složení povinně volitelné maturitní zkoušky z matematiky je potřeba získat minimálně 17 bodů. Maturanti píší didaktický test 135 minut. Pokud má žák přiznané uzpůsobení podmínek pro konání maturity, bude mu prodloužen časový limit dle jeho zařazení.
Časový limit a hodnocení nepovinné maturitní zkoušky z matematiky rozšiřující
I u nepovinné maturitní zkoušky z matematiky rozšiřující se píše didaktický test, ze kterého může maturant získat 50 bodů. Minimální počet pro úspěšné napsání tohoto testu je 17 bodů. K vyšší náročnosti matematiky rozšiřující mají maturanti na didaktický test 150 minut.