V současné moderní společnosti se neustále rozšiřují možnosti, jak se vzdělávat a jak najít ten nejefektivnější způsob vzdělávání. Online forma doučování je bezpochyby jedním z nich. Co nás od této výuky odrazuje? A jaké jsou naopak její výhody? To vše se dozvíte z našeho článku.
Oprávněné obavy?
Online doučování může mít více podob. My se však zaměříme na tu nejznámější a nejoblíbenější formu - videohovory. Někteří je pro běžnou komunikaci používají každý den, ať už se jedná o aplikace Skype, Meet, Messenger, WhatsApp a mnohé další.
Potřebujete online doučování?
Využití těchto aplikací v rámci vzdělávání se však stále řada z nás paradoxně obává. A důvody? Stačí zmínit tři nejzásadnější.
Nízká efektivita výuky. Proč se učit online, když je mnohem lepší poslouchat svého učitele přímo ve třídě nebo mít individuální lekci, kdy se lektor v učebně věnuje v daný čas pouze svému studentovi?
Strach z neznalosti. Přiznejme si, že ne každý využívá sociální sítě a ne každý je technicky zdatný.
Technické problémy. Jedná se o soubor drobných komplikací, ke kterým může při online výuce docházet, například nekvalitní obraz nebo špatný signál pro připojení.
Ačkoliv se všechny zmíněné důvody zdají být opodstatněné, zkusme se nad nimi na okamžik zamyslet a zvážit, zda se v dnešní době nejedná pouze o obavy vycházející právě z neznalosti. Když nevíme, jak online doučování funguje v praxi, nemůžeme znát ani jeho výhody, a stejně tak nevíme, jak z technického hlediska doučování realizovat.
Je to snadné, dostupné a efektivní.
Sice má prezenční výuka své nesporné výhody, ale její online forma je má také.
Doučování můžete realizovat prakticky všude tam, kde je vhodné připojení. Výuka není ohrožena ani v okamžicích, kdy je z různých důvodů znemožněna ta prezenční. Pro příklad nemusíme chodit daleko, současná ekonomická a společenská situace způsobená šířením koronaviru je dostatečným důkazem. V tomto směru představuje online výuka alternativu, která dokáže efektivně udržet proces vzdělávání a zároveň s tím dodržovat preventivní opatření.
Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, existuje řada aplikací, které je možné využít. Jsou buď volně přístupné, nebo je možné zdarma stáhnout alespoň jejich základní uživatelské verze přímo do počítače.
V současné době je u většiny aplikací zajištěno velmi kvalitní rozlišení obrazu a nastavení zvuku. Jediné, co k výuce potřebujeme, je buď stolní počítač, notebook nebo tablet, webkamera a mikrofon. Aplikace často navíc ještě umožňují například sdílení obrazovky, přeposílání materiálů a komunikaci přes chat.
K tomu také lze velmi snadno přenášet psací plochu pomocí připojení externí kamery. Tím se opět zvyšuje efektivita online výuky a téměř mizí rozdíl mezi tím, zda je učitel v reálný čas se studentem ve třídě, nebo jestli jsou oba online.
O tom, jak probíhá online výuka v praxi, se lze dočíst na webových stránkách Školy Populo. Za zmínku stojí zejména krátká video ukázka, která znázorňuje průběh online doučování zprostředkovaný přes aplikaci Google Meet.
Všechno má své “mouchy”, ALE…
Navzdory vysoké funkčnosti aplikací a dostupnosti moderních počítačových doplňků musíme i zde počítat s možností, že se vyskytnou problémy. Například vlivem povětrnostních podmínek nebo kvality internetového připojení může dojít k chvilkovému výpadku spojení. Na druhou stranu ani prezenční výuka se neobejde bez přerušení či problémů. Nebojme se proto hledat a využívat nové způsoby vzdělávání. Vyhýbat se jim pouze na základě neznalosti a planých obav by totiž byla velká chyba.
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová