Stalo se vám už někdy, že jste seděli doma u stolu před otevřenou učebnicí, snažili jste se soustředit, ale ne a ne si látku zapamatovat? Možná se vám v tuhle chvíli vybaví scéna ze známého filmu Jak básníci přicházejí o iluze, ve které Zdeněk Svěrák nadšeně představuje Bronštejnovu metodu logického uspořádání předmětů na pracovní ploše. Ve filmu je to velká legrace, ve skutečnosti na tom ale přece jen něco je. A pořádek na pracovní ploše není zdaleka jediným faktorem, který ovlivňuje míru soustředěnosti při učení.
Vytvořte si správné pracovní prostředí
Vhodné pracovní prostředí ovšem nezahrnuje pouze uspořádaný stůl se správně umístěnými hromádkami knih. Někomu vyhovuje stůl úplně prázdný, někdo dává skutečně přednost úhledným hromádkám potřebné literatury a pomůcek. Jasné v každém případě je, že by na stole nemělo ležet nic, co vás při učení může rozptylovat. Místo polehávání v posteli či na pohovce tedy zasedněte k pracovnímu stolu a hurá do toho.
Potřebuji doučování
Omezte technologie
Dalším výrazným rozptýlením bývá často mobilní telefon. Ať už jsou to přibývající upozornění na nové e-maily, upozornění ze sociálních sítí nebo zprávy všeho druhu. Všechna tato upozornění nás rozptylují a nutí nás neustále přerušovat soustředění a odbíhat od učení. Mozek tak není schopen se do tématu plně ponořit a uvědomovat si všechny souvislosti.
Zajistěte si přísun čerstvého vzduchu
Přísun čerstvého vzduchu je nutný pro správné okysličení mozku. Tuto radu jistě znáte už od svých babiček. Ať už si tedy na sebe čas od času otevřete okno nebo se půjdete během učení projít či alespoň posedíte na zahradě či balkonu, dodáte tak svému tělu potřebné okysličení.
Nezapomínejte na přestávky a pohyb
Přísun čerstvého vzduchu si můžete také zajistit krátkou procházkou, kterou během učení podniknete. Tím si také dopřejete pohyb, který po hodinách strávených v sedě jistě uvítáte. Přestávky jsou důležitým zdrojem odpočinku, který vaše záda i mozek potřebují. Zkuste však zvolit takovou aktivitu, která mozku umožní opravdu relaxovat. Vynechejte během přestávek sociální sítě či televizi. Raději se projděte, protáhněte se, uvařte si čaj či něco dobrého k snědku.
Připravte si dobré jídlo a pití
Pitný režim i přísun vitaminů také není radno podceňovat. Volte vodu nebo čaj, dejte si oblíbenou kávu nebo si připravte třeba ovocnou šťávu či smoothie. K tomu zakousněte ovoce nebo zeleninu, výborné na paměť jsou také oříšky. Kdo chce, může náročné období zkoušek podpořit doplňky stravy jako je třeba ginkgo biloba.
Zkuste paměť podpořit hudbou
Někdo se nejraději učí v naprostém tichu, někdo dokáže ruch okolí bez problémů ignorovat a někomu naopak vyhovuje relaxační hudba. Na internetu najdete spoustu playlistů skladeb určených přímo k podpoře paměti a učení. Stačí zadat heslo „learning music“.
Nestresujte se
Jsme si vědomi toho, že vyvarovat se stresu během náročného období zkoušek a pololetních testů je jen těžko možné, přesto se nemusíte hroutit. Pokud přípravě věnujete dostatek času, nebudete se snažit naučit se vše na poslední chvíli a budete dostatečně opakovat, je vaše šance na úspěch velká. A i kdyby se vám to na první pokus nepodařilo, vždy existuje možnost jak si známku opravit.
Autor:
BSc. Nikola Domluvilová